Валута
BGN
  • USD
  • EUR
  • GBP
  • BGN
  • CAD
Език
Меню
Профил
Език

Его психология

Цена: 10.00 лв.
  • Оценка: (0)
  • Код:
    KS4006

В тази книга ще проследим теоретичните и концептуални промени, които са формирали съвременното ни разбиране за Егото като метапсихологична конструкция и като психична система

  • Автор(и):
    Валентин Бояджиев
  • ISBN:
    978-619-91686-1-5
  • Година на издаване:
    2021
  • Обем:
    132 стр.
  • Тип корица:
    мека
  • Език:
    български
Няма наличност
Добави в желани

В тази книга ще проследим теоретичните и концептуални промени, които са формирали съвременното ни разбиране за Егото като метапсихологична конструкция и като психична система. Книгата е разделена на три части. Ще започнем с класическите теоретични основи, положени от Зигмунд Фройд, след това ще прегледаме приноса на неговата дъщеря Анна Фройд за важността на разпознаването и разбирането на динамиката на защитите на Егото и ще завършим с приноса на Хайнц Хартман, който на централно място поставя признаването на Егото като система за адаптация.

 

Докато някои писания по темата за психологията на Егото могат да включват произведенията на Ериксън, Шпиц, Боулби, Малер или Кохут (Blanck & Blanck, 1974), аз избрах да не ги включвам в тази дискусия. Няма съмнение, че всяко от тези лица има значителен принос в теорията за психоаналитичното развитие, но фокусът им е малко по-различен от развитието на Егото. Работата на Ериксън например се разбира най-добре в контекста на формирането на идентичността. Признавайки, че идентичността е тясно обвързана с Егото, тя се обслужва по-добре в дискусия за формирането на характера, развитието на децата и юношите и междуличностните отношения. Шпиц, Боулби и Малер предлагат ценна представа за диференциацията и развитието на self-a в контекста на обекта (другия) – дискусия, която смятам, че е по-добре да се разглежда в контекста на теорията на обектните отношения. И накрая, Кохут представя реконцептуализация на self-a като независима метапсихологична структура и сравнително независим курс на развитие. Този възглед е по-добре възприет в контекста на теориите за личността и съвременната психоаналитична теория.

За автора

Валентин Бояджиев е дипломиран психолог, психоаналитик и автор. Завършва специалност “Психология и психопатология на развитието”, придобива професионална квалификация “Учител по психология” и следдипломна професионална квалификация “Психологично консултиране при психосоматика и разстройства на социалната адаптация“. Завършва специализация по психоаналитична психотерапия в Калифорния, САЩ и преминава през обучение по психоанализа в Манчестър, Англия. Дипломира се и в психоаналитична програма за анализ на сънища и психотерапия. През 2021г. преминава поредното си психоаналитично обучение в Бирмингам, Англия. Член е на Асоциация “Българско психоаналитично пространство”, “International Society of Applied Psychoanalysis”, “International Alliance of Holistic Therapists” и “National UK Therapists Register”. От 2017г. работи като училищен психолог, а в частната си практика работи по направленията: психологично консултиране, психоаналитична психотерапия и психоанализа. Води лекции, семинари и обучения. Автор на книги и научни публикации като „Контрапреносът като инструмент за по-фина и прецизна диагностика на психичната структура на пациента в аналитичната, клиничната и психотерапевтичната практика“, „Пренос и контрапренос в психоаналитичния, клиничния и психотерапевтичния процес“, „Защитните механизми в психоаналитичния, психотерапевтичния и клиничния процес“. Първата му монография на български език е отпечатана през 2020г. под името „Класически психоанализ“, която е част от колекцията “Психоанализа и психоаналитична психотерапия“.